Mužské tělo se liší od ženského tím, že obsahuje větší procento aktivní svalové hmoty. Není to tak ale věčně. Kromě cvičení a stravy má na budování svalů velký vliv i hladina testosteronu. Dá se při jeho poklesu nabrat svalová hmota zase zpátky?
Svaly jsou důležitou součástí lidského pohybového aparátu. Propůjčují nám sílu a také mají pozitivní vliv na rychlost metabolismu. (Za předpokladu, že jich máme dostatek a nebojíme se je použít.)
Jenže, jak lidské tělo stárne, má tendenci se zakulacovat. Takže je docela dobře možné, že přijdete o svůj pracně vydřený pekáč buchet a vaše silné ruce přestanou držet svůj dříve pevný tvar.
Co se s tím dá dělat?
Nejčastější příčiny, proč vám nerostou svaly
Určitě nemůžete očekávat zázraky, pokud celý den sedíte u počítače, nebo u televize, nebo ležíte v posteli. Pokud tělo svaly nepoužívá, postupem času přijdou o svůj objem. Pokud to navíc trvá příliš dlouho, nebo do vašeho života zasáhne nemoc, která vás vyřadí na delší dobu z provozu, můžete počítat i se svalovou atrofií.
Když se obrátíme k běžnějším příčinám, svaly vám nemusí růst i kvůli tomu, že je necvičíte tak intenzivně, jak by to potřebovaly. Na vině může být i příliš intenzivní cvičení, které může na mnohé působit spíš kontraproduktivně. A úplně vynechat nemůžeme ani jídelníček, jehož skladba má na růst svalů také velký vliv.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.
3 tipy, jak nabrat svaly
Cvičení
Jedním z klíčů budování aktivní svalové hmoty je silový trénink, kterému se budete oddávat alespoň několik dnů v týdnu. Nemusíte mít ale obavu z toho, že musíte v posilovně strávit většinu odpoledne. Při dobře sestaveném plánu vám bude stačit i pouhých 20-30 minut dva až tři dny v týdnu.
Aby mohly svaly růst, nezapomínejte na počet opakování vybraného cviku. V ideálním případě cvik opakujte dvanáctkrát až patnáctkrát. Poněkud paradoxně růstu svalů pomáhá i dostatek času pro jejich regeneraci. Z toho důvodu si neodpírejte kvalitní odpočinek.
Strava a jídelníček
Můžete cvičit jak chcete, ale své snahy dokonale pohřbíte, pokud si po návratu z posilovny smlsnete na svíčkové s šesti. Budování svalů nepomáhá ani konzumace smažených brambůrků a pití slazených limonád.
V jídelníčku mějte:
- Kvalitní maso
- Mléčné výrobky
- Celozrnné výrobky
- Ovoce
- Zeleninu
- Ořechy a semínka
- Luštěniny
- Zdravé oleje
- Potraviny s vyšším obsahem škrobu (kukuřice, brambory…)
Zvýšení testosteronu
Pokud se nacházíte v kritickém období, kterému se říká střední věk, pak je docela dobře možné, že za vašimi problémy s nedostatkem aktivní svalové hmoty stojí přirozený úbytek testosteronu (který má navíc tendenci ubývat o to víc, čím horší je vaše životospráva). Z toho důvodu je dobré vědět, čím můžete hladinu testosteronu v těle podpořit.
Určitě je vhodné mít dostatečný přísun zinku a vitamínu D. Dále má na hladinu testosteronu v těle dobrý vliv užívání některých bylinek.
Patří mezi ně:
- Ženšen
- Pískavice řecké seno
- Kotvičník zemní
- Saw palmetto
- Ašvaganda
Dobře vám poslouží i pravidelný spánek a redukce stresu.
Nevíte, kde začít? Vyzkoušejte doplněk stravy VITAMEN®, který obsahuje ženšen, pískavici řecké seno a kotvičník zemní. Tento doplněk stravy pro podporu vitality je navíc vhodný i pro dlouhodobé užívání.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.