Cítíte se sklesle a bez elánu? Nebo jste dokonce dlouhodobě v depresi? Ať už je vaším problémem cokoliv, je dobré s tím začít něco dělat. Tipy, jak mít lepší náladu a jak se zase radovat ze života, vám nabídneme níže.
V životě každého člověka dochází ke střídání emocí. Když se nám něco povede, nebo děláme něco, co nás baví, cítíme se plní energie a šťastní. Pokud si ráno při vstávání ukopneme palec o postel a ještě musíme stát v dopravní zácpě, jsme naštvaní a pociťujeme nespokojenost. Je ale normální se cítit sklesle i bez toho, aniž by tomu odpovídala naše současná životní situace?
Někdy ano. Například, pokud venku prší. Nebo pokud přemýšlíme o svém životním směřování a problémech. Tyto chmury by ale měly brzy odeznít.
Co když se jim ale nechce jen tak zmizet? Existují nějaké tipy, jak se naladit na příjemnější notu?
Co má vliv na naši náladu?
Tvorba nálady je velmi složitý proces, na kterém má podíl naše zdraví a aktuálně panující životní situace. Ženy také vědí, že na to, jak se zrovna cítí, hodně působí i hormony. Ve skutečnosti to ale platí pro všechny. (Všichni známe stresový hormon kortizol, hormony štěstí…)
Z dalších faktorů má na naši náladu vliv:
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.
- Nedostatek spánku
- Užívání některých druhů léků (například antidepresiva)
- Strava
Střídání nálad je přirozené. Pokud ale špatná nálada trvá dlouho a negativně zasahuje do kvality života, může jít o nějakou formu deprese. Podezřelé jsou i časté výkyvy nálad. V takovém případě je důležité hledat pomoc odborníka. (Za jehož návštěvu se rozhodně nemusíte stydět.)
5 způsobů, jak zlepšit náladu
Pokud nebojujete s těžkou depresí, ale jen s normální chmurou, nebo rozladěním, existuje pro vás celá plejáda způsobů, které vás dostanou zpátky do pozitivního emočního spektra. Záleží tedy hlavně na vás, který z těchto tipů budete vnímat jako pro vás nejlepší.
Buďte vděční
Zní to jako poučka ze špatné knihy o seberozvoji. Ve skutečnosti vám to ale může doopravdy pomoci. Všichni nám od dětství říkají, v čem chybujeme a proč nejsme dobří. Těmto věcem proto přirozeně věnujeme svou pozornost i v dospělosti. Když se ale na svůj život podíváme z jiného úhlu pohledu, zjistíme, že nejsme vůbec tak k ničemu, jak si občas myslíme. Proto se zamyslete a zkuste najít nějaká pozitiva. Umíte řídit auto? Máte rodinu? Vystudovali jste vysokou školu? Žili jste někdy v zahraničí? Podařilo se vám něco dobrého uvařit? Ať už jde o malé, nebo o velké úspěchy, rozhodně jich je víc než věcí, které se vám nepovedly.
Spěte
Když jsme vyčerpaní, jsme podráždění. A ke všemu ještě unavení. Zkuste si tedy zalézt při nejbližší příležitosti do postele. Třeba s dobrou knihou, čajem nebo filmem. (Nebo s partnerkou.) A až vás to omrzí, spěte. Jak nejdéle to jde.
Běžte ven
Někdy je nejlepší nazout si pohodlné boty a jít ven. Ideálně na sluníčko, které ve vašem těle rozjede produkci vitamínu D. Kromě toho, tím, že budete pozorovat svět, si krásně pročistíte hlavu. Což při stresu z práce, nebo po hádce s protějškem jednoznačně prospívá vašemu duševnímu zdraví.
Cvičte
I když se vám absolutně nechce, překonejte svoji nechuť a zkuste něco dělat. Během cvičení dochází k vyplavování endorfinů, které nám zlepšují náladu. Po skončení cvičení navíc budete mít ze sebe mnohem lepší pocit. Když se této rady budete držet dlouhodobě, jako bonus budete mít mnohem lepší postavu.
Vyzkoušejte bylinky na dobrou náladu
Pokud se těšíte dobrému fyzickému zdraví, ale jen vás zlobí psychika, můžete zkusit i některé bylinky. Na náladu má pozitivní vliv třezalka tečkovaná, o které se říká, že je přírodní antidepresivum. (Ovšem, pozor na ni. Působí kontraindikace k některým lékům.) Dále sáhněte třeba po kotvičníku zemním, ženšenu, heřmánku nebo levanduli.
Poruchy nálad
Pokud vám nic z výše uvedených bodů nepomohlo, možná trpíte poruchou nálady. Kromě klasické deprese do této kategorie patří i bipolární porucha (během které se střídají pocity zmaru s euforií).
Pokud jsou deprese těžké, objednejte se k psychiatrovi. Hodně lidí se ho bojí, ale ve skutečnosti jde o specialistu, který má pravomoc předepisovat léky. U toho můžete docházet k psychologovi na terapii. Kromě toho, že se mu svěříte se svými problémy vám může pomoci s adaptací na novou životní situaci. Což je důležité pro její správné zvládání.
Změny nálad v andropauze
Jelikož je mužská nálada odvislá i od hladiny testosteronu a vitality, pro muže je rizikovým obdobím andropauza, v jejímž průběhu tělo reaguje na sníženou hladinu mužského pohlavního hormonu. Pro lepší zvládání obyčejné špatné nálady a nedostatku energie v průběhu vašich všedních dní vám doporučíme dlouhodobé užívání doplňku stravy pro muže VITAMEN®, který obsahuje látky na podporu normální hladiny testosteronu a vitality. (Pískavice řecké seno, ženšen, kotvičník zemní, vitamín K2, zinek…) Když ho navíc doplníte o tipy, které jsme uvedli výše v tomto článku, brzy by se vám mělo ulevit. Život totiž může být zábavný a pestrý, tak si ho nenechte pokazit tím, že stárnete.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.