Přechod není jen záležitostí žen, ale potýkají se s ním i někteří zralí muži. Ještě donedávna někteří lidé tvrdili, že nic takového neexistuje, takže pánové, kteří vnímali fyzické a psychické potíže, zůstávali velmi často nepochopeni. Jak poznáte, že se mužský přechod týká i vás osobně? A dá se proti němu nějak bojovat?
Hormonální činnost mužů a žen se od sebe navzájem dost liší. Zatímco ženy prochází hormonálními změnami od puberty až po menopauzu, u mužů je hladina testosteronu relativně stálá. Zatímco tedy ženy zažívají návaly horka, přírůstek na váze a mnoho dalších nepříjemností, které se spojují se ztrátou jejich plodnosti, muži se ve velkém domnívají, že jim nic tak dramatického nehrozí.
Opak je ale mnohdy pravdou, protože i hladina mužského pohlavního hormonu v těle velmi zvolna klesá. (Udává se, že peak nastává cca ve 30 letech a poté začne ubývat.) To, jak rychle vám jeho hladina klesne, navíc souvisí s tím, jaký je váš životní styl.
Pokud se chcete dozvědět o tomto tématu co nejvíce informací, pak budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.
Co je to přechod u mužů?
Mužský přechod, nebo také andropauza, je stav, který je zapříčiněn přirozeným stárnutím organismu. S ním souvisí pokles hladiny testosteronu, který může doprovázet široké spektrum psychických a fyzických změn a příznaků. Andropauza se obvykle projevuje ve zralém věku. Zároveň platí, že andropauza se od ženské menopauzy v mnoha věcech liší. Největší rozdíl spočívá v tom, že ne každý muž musí andropauzou projít. Během andropauzy také nedochází k ukončení reprodukčně aktivního období.
Nejčastější projevy
Andropauzu nemusíte hned poznat, protože řada jejích příznaků není na první pohled specifická.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.
Zaznamenat můžete například:
- Ztrátu energie
- Depresi a smutek
- Menší motivaci
- Nižší sebevědomí
- Zhoršenou koncentraci
- Nespavost
- Přírůstek na váze
- Redukci aktivní svalové hmoty
- Zvětšení prsou (tomuto jevu se říká gynekomastie)
- Erektilní dysfunkci
- Sníženou chuť na sex
- Změnu nálad
- Sníženou hustotu kostní hmoty
Někteří muži si také mohou mít potíže se ztrátou tělesného ochlupení, nebo si mohou všimnou zmenšení varlat.
4 tipy, jak překonat přechod u mužů
Spánek
Jedním z nejdůležitějších spojenců při boji s andropauzou je nepochybně spánek. Pokud spíte málo, můžete zaznamenat až 15% úbytek testosteronu. (Zjištěno u mužů, kteří spali pouze 5 hodin za noc.) V ideálním případě tedy prodlužte spánek na zdravých 7-9 hodin za noc. Kromě toho, že z toho budou těžit vaše hormony, pozitivně se to odrazí i na vaší celkové pohodě a energii.
Cvičení
Muži by neměli zapomínat ani na pravidelné cvičení. Ačkoliv se považuje za dobrý jakýkoliv pohyb, testosteron reaguje hlavně na silové cvičení, které dovede zvýšit jeho hladinu v mužském organismu. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, cvičení můžete podpořit užíváním kofeinu, které může zlepšit jeho výsledky.
Zdravý jídelníček
Testosteron trpí, pokud nemáte v jídelníčku dostatečné množství ovoce, zeleniny, zdravých tuků a kvalitních proteinů. Neznamená to, že už si nikdy nemůžete dát bůček, nebo chipsy. Zdravý životní styl by měl ale ve vašem životě jednoznačně převládat.
Bylinky a vitamíny
Opomenout nelze ani dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy pro muže. Tyto doplňky stravy obsahují pro muže důležité látky.
V jejich složení by neměly chybět tyto látky:
A mnoho dalších. Když jeho užívání doplníte i výše uvedenými tipy, brzy byste měli zaznamenat první pozitivní rozdíly.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.