Syndrom vyhoření je vážným zdravotním problémem, který může negativně působit i na naši psychiku. I když jím mohou trpět mladí lidé a ženy, často postihuje i muže, kteří mají stresující zaměstnání. Jak syndrom vyhoření poznat? A dá se mu nějak bránit? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
Už se vám někdy stalo, že vás nějaká činnost velmi naplňovala, ale dávali jste do ní tolik energie, že jste se po čase cítili naprosto vyždímaní? Pak je docela dobře možné, že máte za sebou zkušenost s takzvaným syndromem vyhoření. Ten přichází ve chvíli, kdy nedokážeme odpočívat a přepínáme své síly. A často nás to i baví. Problém je, že ani zapálená svíčka nedokáže vydržet hořet bez přestání. Jakmile jednoho dne dohoří, je potřeba vzít novou. Problém je ale v tom, že jako lidé máme jenom jedno tělo a jednu mysl, takže začít zcela s čistým štítem, poté co vyčerpáme všechny svoje rezervy, je prakticky nemožné.
Lidem se syndromem vyhoření se často doporučuje, aby si dali na nějakou dobu pauzu. Problém je, že ani to nemusí být vždy řešením. Pokud vyhoření pochází z práce, existuje jen malá pravděpodobnost, že situaci vyřeší výpadek příjmu.
Může mít na vznik syndromu vyhoření u mužů pokles testosteronu? A jakými kroky se z něj můžeme dostat ven?
Co je to syndrom vyhoření – příznaky
Vyhoření je forma vyčerpání způsobená neustálým pocitem zahlcení. Dochází k němu, když příliš dlouho pociťujeme příliš velkou emoční, fyzickou a duševní únavu. V mnoha případech je vyhoření spojeno se zaměstnáním. K vyhoření však může dojít i v jiných oblastech života. Tento problém pak může velmi negativně poznamenat naše zdraví, psychiku, vztahy a další důležité oblasti našeho života.
Zajímavostí je, že syndrom vyhoření většinou nepřijde ze dne na den, ale předchází mu několik stádií, která signalizují, že něco není v pořádku. Objevit se může pocit, že si musíme něco dokázat. Posléze přichází zahlcení a pořádná porce tvrdé práce. Zároveň ale dochází k potlačování vlastních potřeb.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.
V určité fázi si možná dokonce všimnete toho, že se něco děje, ale u řady lidí zároveň dochází k popření situace. Často se pak objevuje depersonalizace, izolace, pocit prázdnoty, změna chování a nakonec totální vyhoření.
Mezi hlavní příznaky, které na sobě můžete v průběhu toho pozorovat, pak patří třeba:
- Vyčerpání
- Pokles produktivity
- Negativní pocity (pochybnosti o sobě samém, beznaděj, cynismus…)
- Únava
- Častá nemocnost
- Nespavost
- Ztráta chuti k jídlu
- Nevysvětlitelné bolesti
- Bolest hlavy
Jaké jsou jeho příčiny?
Příčina syndromu vyhoření | Proč k tomu dochází |
---|---|
Chronický stres v práci | Dlouhodobý tlak na výkon, vysoké pracovní nároky, nedostatek času na regeneraci |
Nedostatek odpočinku | Nevyvážený poměr mezi prací a volným časem, absence relaxace a spánku |
Perfekcionismus | Přehnané nároky na sebe, neschopnost delegovat úkoly, strach z neúspěchu |
Nedostatek uznání | Neoceňovaná práce, nízká motivace, pocit, že úsilí není dostatečně vnímáno |
Nedostatek podpory | Slabá sociální opora od rodiny, přátel či kolegů, pocit izolace |
Pocit ztráty smyslu | Dlouhodobá práce bez viditelných výsledků, monotónnost, ztráta vnitřní motivace |
Andropauza a stres
Stres v průběhu dne zažívá mnoho lidí. Pokud ale překročíte čtyřicítku, přidává se k němu ještě krize středního věku a pokles hladiny testosteronu, který často souvisí s andropauzou. Pak je poměrně snadné dospět k tomu, že veškeré investované úsilí a stresování bylo úplně k ničemu, protože mnohdy zjišťujeme, že nejsme tam, kde bychom si přáli být. A to může být poměrně těžké hladce strávit. Zvlášť, když se nezadržitelně kupí první zdravotní potíže a přibližuje důchodový věk.
Chybějící role
Zatímco ženy se dokázaly v průběhu staletí, a to i díky soustavnému boji za rovnoprávnost, adaptovat na novou situaci ve společnosti poměrně dost dobře, my muži jsme nebyli nikdy vedení k tomu, abychom viděli svou hodnotu i v něčem jiném, než je jen zajišťování peněz pro chod rodiny. A tak se mnohdy stává, že nezávislou a schopnou partnerku vnímáme jako ohrožení, proti kterému se snažíme vymezit. Případně to neuděláme, ale uvnitř sebe cítíme, že náš život najednou postrádá smysl.
V první řadě je potřeba si uvědomit, že muž se automaticky nerovná kráčející peněženka. Možná právě vy umíte skvěle vařit a péct. Nebo si mimořádně dobře rozumíte se svými dětmi, se kterými můžete trávit více volného času. (Což obohatí vás i je.) Třeba by vám ale šlo i vedení kroužků pro mládež, ve kterých můžete být vzorem pro novou generaci. Pořád budete platní a objevíte zcela nový potenciál, o jehož existenci jste neměli dosud ani tušení.
Nedostatek odpočinku
Pokud chcete pálit svíčku z obou stran, nejjednodušším způsobem, jak se dá k syndromu vyhoření dospět, je přemíra práce a nedostatek odpočinku, který tělo i mysl potřebují pro svou regeneraci.
Zkuste si tedy naordinovat hodiny a dny, kdy se nebudete prací vůbec zabývat. Někdy může pomoci i manuální činnost, kterou může být i obyčejný úklid v domácnosti nebo práce na zahradě. Na světě je navíc spousta krásných míst, která můžete během volna objevit. Pokoušejte se tedy najít větší balanc mezi prací a osobním volnem.
Nedostatek podpory
K nepříjemným pocitům možná přispívá fakt, že i vaše partnerka má řadu starostí, od kterých by si potřebovala ulevit. Proto může být sama špatně naložená a málo podporující. (Řekněme si upřímně, že ani práce na plný úvazek, mateřská role a péče o domácnost nebývá úplně jednoduchá a ženy jsou následně přetížené a unavené.)
Pak může být řešením upřímný dialog s někým jiným z rodiny, nebo s kamarádem, kterému věříte. A od věci není ani šikovný terapeut nebo psycholog. Odborníci na duševní zdraví vás nebudou nijak hodnotit, takže nemusíte mít strach z toho, že si o vás udělají negativní obrázek. To není v jejich popisu práce.
Jak zvládnou syndrom vyhoření?
V první řadě potřebujete najít balanc mezi osobním a pracovním životem. Proto se naučte v určité hodiny vypínat počítač a pracovní telefon a k práci se vracet až ve chvíli, kdy se jí máte (podle pracovní doby) začít zase věnovat.
Také se snažte dělat si přes den přestávky a věnujte se meditaci. Ta vám může pomoci redukovat nadměrný stres, který se ve vás může nepozorovaně hromadit. Od věci také není již zmíněná terapie. Pokud nic z úprav životního stylu nepomůže, zvažte úplnou změnu zaměstnání.
V nové práci se ale snažte vyvarovat chybám, které jste dělali v předešlé profesi. Spíš než změna místa je totiž u syndromu vyhoření a jeho prevence důležitá změna přístupu.
Jak podpořit mužské zdraví?
Jedním z dalších důležitých kroků může být dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na andropauzu, který obsahuje látky na podporu normální hormonální rovnováhy, energie, sexuality a vitality.
Ve složení takového doplňku stravy určitě hledejte:
A komplex vitamínů a minerálů.
Také nezapomínejte na zdravější jídelníček, pravidelnou prevenci u ošetřujícího lékaře, na dostatek spánku a pravidelný pohyb.
Zdroj
https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/syndrom-vyhoreni-prichazi-nenapadne-ale-nici-dusledne – Syndrom vyhoření (česky)
https://www.webmd.com/mental-health/burnout-symptoms-signs – Vše o syndromu vyhoření (anglicky)
https://www.verywellmind.com/stress-and-burnout-symptoms-and-causes-3144516 – Co potřebujete znát o syndromu vyhoření (anglicky)
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.