Když se řekne vitamín K, většina lidí si vybaví jen jeden vitamín. To je ale chyba. Protože vitamíny K existují dva. A právě vitamín K2 nám může v těle za některých okolností chybět. Kde všude ho najdeme?
Lidské tělo potřebuje ke svému fungování pravidelný přísun velkého množství živin. Některé z nich mají podobné vlastnosti, nebo se vzájemně doplňují. Jiné jsou zase hodně důležité pro složitější biologické procesy. (Teď například mluvíme o syntéze DNA.)
Když se hovoří o vitamínech, většinou věnujeme zvýšenou pozornost vitamínu C a vitamínům skupiny B. Postupem času se začíná významně zlepšovat i informovanost o účincích vitamínu D.
Kolik toho ale víte o vitamínu K?
Co je to vitamín K2
Vitamín K se rozděluje na dvě kategorie. Známe vitamín K1, který získáváme především z rostlinné stravy. Existuje ale i vitamín K2, který se nachází v živočišných produktech a v některých fermentovaných výrobcích. I přesto nám ale vitamín K2 (ve srovnání s vitamínem K1) v jídelníčku celkem často chybí. Případně ho v něm není dostatek, aby šlo hovořit o stabilním pokrytí jeho potřeby.
Vitamín K2 se dále rozděluje na několik typů. Známe například formu vitamínu K2, které se říká MK-4 a MK-7. Tyto dva podtypy se zároveň řadí mezi ty úplně nejdůležitější.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.
Účinky vitamínu K2
Aby to bylo s tím vitamínem K ještě komplikovanější, tím, jak moc se od sebe jednotlivé typy vitamínu K odlišují mají v organismu i odlišné úkoly.
Vitamín K2 dokáže:
- Podpořit zdraví srdce
- Podpořit sílu kostní hmoty
- Podpořit zdraví zubů
Někteří odborníci se také domnívají, že vitamín K2 by mohl hrát roli při boji s rakovinou. Dvě klinické studie se například zabývaly tím, jak vitamín K2 působí na rakovinu jater. Dokonce to vypadá, že vitamín K2 může v tomto případě prodloužit dobu přežití.
Jiné studie se zabývaly vlivem vitamínu K2 na rakovinu prostaty. V nich se ukázalo, že zatímco vitamín K2 může mít na toto onemocnění pozitivní dopady, u vitamínu K1 se tato spojitost neprokázala.
Samozřejmě, než vědci a lékaři dojdou k nějakým průkaznějším výsledkům, bude to nejspíš ještě nějaký ten pátek trvat. I tak to ale vypadá s vitamínem K2 celkem nadějně.
Nejlepší zdroje
Vitamín K2 v potravinách najdeme hlavně v těch, které mají živočišný původ.
Mezi významné zdroje vitamínu K2 v jídelníčku patří:
- Plnotučné mléčné výrobky (ideálně od krav, které byly na pastvě)
- Vaječné žloutky
- Játra
- Maso z orgánů
- Natto
- Miso
- Kysané zelí
Abyste dosáhli nejlepších účinků, museli byste mít v jídelníčku těchto potravin dostatek. Což není vždycky možné. Z toho důvodu se doporučuje získávat (alespoň) část vitamínu K2 z doplňků stravy. Především z těch, které obsahují více složek.
Nejlepších účinků na organismus navíc docílíte, pokud spojíte vitamín K2 s vitamínem D3. Tyto dva vitamíny totiž mají synergický účinek.
Své celkové zdraví a vitalitu podpoříte i pravidelným cvičením, zvýšenou konzumací vápníku (i když, ne o moc, protože nevstřebaný vápník se může usazovat v cévách a orgánech, které jsou kvůli tomu křehčí a náchylnější k poškození). Naprostou samozřejmostí je i pravidelná prevence u vašeho ošetřujícího lékaře.
Nevíte, jaké vitamíny pro muže byste měli vyzkoušet? Vsaďte na doplněk stravy VITAMEN®.
Není důležité, kolik vám je, ale na kolik se cítíte. VITAMEN® obsahuje všechny důležité vitamíny a minerály, abyste se cítil plný sil stejně jako dřív. Buďte výkonnější na všech frontách.